Свободна размяна на семена се проведе на Фермерския пазар във Варна

Три масички, отрупани с пакетчета, ръчно направени от вестници и тетрадки. Хора постоянно прииждат, за да намерят хубави, натурални семена. Някои само си вземат, но повечето носят свои за подаряване. Такава е обстановката във Фермерския пазар в рамките на инициативата за свободна размяна на семена. Събитието е не само вълнуващо, но и много ползотворно. На него могат да бъдат открити всякакви семена за зеленчуци, билки и други полезни растения. Любители градинари и фермери се запознават, обменят полезни съвети и опит, а не след дълго и започват да си разказват един на друг любопитни истории за своята реколта.

Калчо разказва за домата на брат му с тегло 870 г, а друг господин вдига летвата, като хвали своя домат, стигнал рекордните 1320 г.

Ани и Калчо носят цяла чанта с най-различни семена. Те гледат своята градина в местност „Зеленика“ от десетина години, иначе живеят в централната част на града. Разказват как обработват 800-те квадрата ръчно- само с лопата. Смятат да си направят за следващия сезон капково напояване и обясняват най-изгодните варианти тип „направи си сам“. Гледат над 20 вида домати, 3 вида чесън, ряпа, вкусни марули от едно време, които не горчат, пипер, люти чушки, бакла, чубрица. Калчо е запален рибар и отглежда специални чери домати, които използва за стръв. Запознал се преди години на Шкорпиловци с един софиянец. Направил му салата от своите си домати, а столичанинът толкова много ги харесал, че от тогава насам, всяко лято минава през Варна за да си напълни една щайга от доматите на Калчо.

Емо и Митко идват с препълнена раница с екзотични и типично български семена. Тяхното местенце се намира около Виница. Те са част от цяла компания, която уж на шега се е заела да опита с биологично земеделие. Почти всички пътуват и за градината се грижи този, който е във Варна.

Силвия е една от първите, дошли да споделят своите семена. Тя отглежда плодове и зеленчуци за своето семейство във Виница от 4 години, а от една година има и местенце в село Добрина, Провадийско. Там е експериментирала с различни растения- домати, краставици, боб, царевица, тикви. Опитала е „Три сестри“, но заради сушата индианската градина не е дала много продукция. Споделя, че няма лош опит, а всичко е опит.

Михаил и семейството му основават „Тревясалата ферма“ в село Здравец, община Аврен. Михаил споделя, че се преместили да живеят именно на това място, тъй като той е астматик, а въздухът там е най-чист в цяла Варненска област. Дворът е около декар и половина и почти целият е оформен като пермакултурна градина. Запаленият градинар иска да постигне пълно самоподдържане на живота в нея. Споделя, че обича да експериментира с растенията- гледа мексиканска бодлива краставица, пипер, домати, краставици, батат, рицин, турта, невен, пореч, черен оман, хрян, земна ябълка, лимец и много дървета. Михаил харесва личния контакт с хората и заради това рядко използва социалните мрежи. Разказва как със семейството си е осиновил кученце от приюта, което много обичат. Споделя, че ще посети изложението Агра в Пловдив и Фестивала на семената, който ще се проведе на 14-ти и 15-ти май, седмица след идентичния гръцки фестивал. Иска повече да дава семена, от колкото да взема, понеже си има достатъчно любими сортове. Това си личи по дузината торби с различни семена, които носят.

Докато сте на Фермерския пазар във Варна Мол, задължително трябва да опитате от уникалните конфитюри на "Райска градина". 


Автор: Атанас Георгиев
Напиши коментар