Варна търси алтернативи за трафика преди ремонт на Аспарухов мост
29 Май, 2026,
22:52
Областният управител на Варна Марио Смърков и председателят на Общинския съвет Христо Димитров обсъдиха на работна среща общи действия, свързани с предстоящия ремонт на Аспарухов мост, както и стартирането на процедура за предпроектно проучване на алтернативните възможности за преминаване на канала.
„Единната позиция на държавната и местната власт по отношение на тези две цели е от изключително важно значение заради необходимостта от активно участие, взаимодействие и общи усилия между структурите на Община Варна и държавните институции в лицето на МРРБ, АПИ, ОПУ и Националния център за териториално развитие“, подчерта областният управител.
Двете страни ще отправят покана към министъра на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков, за да го запознаят с всички извършени до момента дейности, свързани с бъдещето на Аспарухов мост. Съоръжението е определено като стратегически инфраструктурен обект с ключово значение за Варна и националната транспортна схема.
По време на срещата Христо Димитров представи финалния доклад на работната група към комисията по транспорт в Общинския съвет, който очертава пътната карта за бъдещите дейности по ремонта на моста. Приключило е техническото обследване на съоръжението, което се определя като важна стъпка към цялостното му обновяване.
Очаква се Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Агенция „Пътна инфраструктура“ да възложат обществена поръчка тип инженеринг за основния ремонт на Аспарухов мост. Паралелно с това трябва да започне и предпроектното проучване на алтернативните възможности за придвижване между южната и централната част на Варна.
В предстоящия разговор с министър Шишков ще бъде поставен и въпросът за финансирането на планираните дейности и включването им в държавния бюджет. Като основен аргумент за необходимостта от инвестицията се посочва стратегическото значение на съоръжението не само за националната транспортна схема, но и за възможното разширяване на Паневропейския коридор №8 и изграждането на транспортен коридор Север – Юг за Югоизточна Европа между Александруполис в Гърция, Варна и Констанца в Румъния
„Единната позиция на държавната и местната власт по отношение на тези две цели е от изключително важно значение заради необходимостта от активно участие, взаимодействие и общи усилия между структурите на Община Варна и държавните институции в лицето на МРРБ, АПИ, ОПУ и Националния център за териториално развитие“, подчерта областният управител.
Двете страни ще отправят покана към министъра на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков, за да го запознаят с всички извършени до момента дейности, свързани с бъдещето на Аспарухов мост. Съоръжението е определено като стратегически инфраструктурен обект с ключово значение за Варна и националната транспортна схема.
По време на срещата Христо Димитров представи финалния доклад на работната група към комисията по транспорт в Общинския съвет, който очертава пътната карта за бъдещите дейности по ремонта на моста. Приключило е техническото обследване на съоръжението, което се определя като важна стъпка към цялостното му обновяване.
Очаква се Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Агенция „Пътна инфраструктура“ да възложат обществена поръчка тип инженеринг за основния ремонт на Аспарухов мост. Паралелно с това трябва да започне и предпроектното проучване на алтернативните възможности за придвижване между южната и централната част на Варна.
В предстоящия разговор с министър Шишков ще бъде поставен и въпросът за финансирането на планираните дейности и включването им в държавния бюджет. Като основен аргумент за необходимостта от инвестицията се посочва стратегическото значение на съоръжението не само за националната транспортна схема, но и за възможното разширяване на Паневропейския коридор №8 и изграждането на транспортен коридор Север – Юг за Югоизточна Европа между Александруполис в Гърция, Варна и Констанца в Румъния
Автор: СПЪТНИК
Напиши коментар
Култура
Здраве
Коментари