Украинска гимнастичка демонстративно запуши ушите си на руския химн във Варна
29 Май, 2026,
22:45
По време на награждаването във финала на лента при девойките сребърната медалистка от Украйна София Краинска демонстративно запуши ушите си и затвори очи, докато звучеше химнът в чест на златната медалистка – рускинята Яна Заикина.
Руският химн прозвуча на Европейското първенство по художествена гимнастика във Варна за първи път от налагането на ограниченията срещу спортисти от Русия и Беларус през 2022 г. Шампионатът, който продължава до тази неделя, е първото голямо състезание, на което гимнастичките от двете страни се състезават под националните си флагове.
Завръщането на националните символи беше съпътствано от напрежение. По време на награждаването във финала на лента при девойките сребърната медалистка от Украйна София Краинска демонстративно запуши ушите си и затвори очи, докато звучеше химнът в чест на златната медалистка – рускинята Яна Заикина.
Промяната е резултат от решение на Изпълнителния комитет на Световната федерация по гимнастика, взето в средата на май. „Световната гимнастика реши да премахне всички ограничения, приложими спрямо руските и беларуските спортисти от февруари 2022 година“, се посочва в официалното съобщение на федерацията.
Досега състезателките от двете държави можеха да участват в международни турнири само под неутрален флаг и без право на национален химн при победа. Мерките бяха наложени след началото на руската инвазия в Украйна, подкрепена от Беларус.
През последните години ограниченията постепенно се облекчават, като международните федерации получиха право сами да определят условията за участие. За Зимните олимпийски игри в Милано и Кортина д’Ампецо също беше допуснато спортистите от Русия и Беларус да се състезават с държавните си символи.
Руският химн прозвуча на Европейското първенство по художествена гимнастика във Варна за първи път от налагането на ограниченията срещу спортисти от Русия и Беларус през 2022 г. Шампионатът, който продължава до тази неделя, е първото голямо състезание, на което гимнастичките от двете страни се състезават под националните си флагове.
Завръщането на националните символи беше съпътствано от напрежение. По време на награждаването във финала на лента при девойките сребърната медалистка от Украйна София Краинска демонстративно запуши ушите си и затвори очи, докато звучеше химнът в чест на златната медалистка – рускинята Яна Заикина.
Промяната е резултат от решение на Изпълнителния комитет на Световната федерация по гимнастика, взето в средата на май. „Световната гимнастика реши да премахне всички ограничения, приложими спрямо руските и беларуските спортисти от февруари 2022 година“, се посочва в официалното съобщение на федерацията.
Досега състезателките от двете държави можеха да участват в международни турнири само под неутрален флаг и без право на национален химн при победа. Мерките бяха наложени след началото на руската инвазия в Украйна, подкрепена от Беларус.
През последните години ограниченията постепенно се облекчават, като международните федерации получиха право сами да определят условията за участие. За Зимните олимпийски игри в Милано и Кортина д’Ампецо също беше допуснато спортистите от Русия и Беларус да се състезават с държавните си символи.
Автор: СПЪТНИК
Напиши коментар
Култура
Здраве
Коментари