Български кмет в Молдова осъден за отрязани 6 изсъхнали дървета, Външно да се намеси
06 Април, 2016,
16:19
С писмо до Министерството на външните ни работи се обръщат от Движение "Възраждане", като настояват дипломатите ни да подкрепят лидера на сънародниците ни в Молдова и кмет на Тараклия, осъден по странен начин от магистратите в страната за злоупотреба с власт и служебно положение. Става дума за 6 изсъхнали борови дървета в градския парк, които са били отрязани с разпореждане на Сергей Филипов, потова време кмет на града. Ето какво гласи посланието на "Възраждане" до министър Даниел Митов.
Господин Митов,
Обръщаме се към Вас във връзка със съдебния процес, който се води срещу Сергей Филипов – един от лидерите на българското население в Молдова и кмет на град Тараклия, един от големите български градове в държавата. От Движение “Възраждане” настояваме българското правителство да вземе отношение по въпроса и защити г-н Филипов в този очевидно политически процес.
Изразяваме възмущението си от факта, че българската страна все още не е заявила твърдо подкрепата си, а посланикът на Европейския съюз в Молдова Прикка Тапиола вече коментира, че е „озадачен и разочарован от осъдителната присъда“. Нима е нормално европейските дипломати да реагират преди българските в казус, който засяга българин?
Очакваме от Вас да задействате лостовете на българската дипломация и да заявите категорично, че българската държава защитава българите, дори и те да са извън пределите й!
Предисторията по казуса
На 4 април 2016 г. Апелативният съд в Кагул, Молдова, излезе с решение по делото срещу г-н Филипов. С решението на съда на втора инстанция кметът е признат за виновен в извършване на престъпление по чл. 328, ал. 3 от Наказателния кодекс за „злоупотреба с власт или служебни пълномощия“.
Въпреки, че решението на съда не е окончателно и може да се обжалва пред Върховния съд в Кишинев, Филипов е освободен от заеманата длъжност на Република Молдова. Освен това е глобен с 8000 леи за съдебни разходи, още 164 000 леи (около 15 000 лв.) за възстановяване на щетите, които е причинил на държавата със своите действия. Финалната част от присъдата постановява забрана за заемане на всякакви държавни или общински постове в продължение на 2 години.
Предисторията на конфликта датира от края на 2014 г.
Тогава срещу бившия военен лекар, който постепенно се превръща в най-сериозния водач на българите в Молдова за целият постсъветски период, започвасъдебно преследване заради това, че в началото на ремонта на градския парк е разпоредил отрязването на 6 изсъхнали бора. Първоначално никой не приема „новината“ на сериозно, но молдовската прокуратура не се шегува.
Започва следствен процес, изписват се стотици страници с експертни заключения, които „доказват“, че отсичането на шестте изсъхнали бора е най-голямата злоупотреба с власт в Молдова откакто тя съществува като независима държава. С напредването на процеса в Тараклия започват да се провеждат масови митинги в подкрепа на Филипов.Първите изслушвания са още през декември 2014 г., но присъдата на първа инстанция в Тараклийския районен съд е прочетена чак на 16 април. Кметът печели делото, но прокуратурата не се отказва и обжалва пред Апелативния съд в Кагул. Обявяване на мотивите за решението е насрочено за 5 май 2016 г., но междувременно кметът е отстранен от длъжност и трябва да плати глоба, която за стандартите на Молдова е изключително висока.
Впрочем по които и да е стандарти глобата е огромна – всяко едно борче е оценено от апелативните съдии на стойност от 2500 лв.!
Междувременно страната се тресе от огромен корупционен и политически скандал. Издирват се няколко милиарда долара, буквално откраднати и изнесени от управляващите „проевропейски“ политици. Там не само че няма съдебни решения, но дори няма и дела.
Както много точно заяви Михаил Формузал, бивш президент на Гагаузия (автономна българска република в състава на Молдова): „Молдова е невероятна страна – никой активен и адекватен местен лидер не може да се размине без наказателно дело, докато в сърцето на държавата крадат милиарди и си празнуват спокойно след това!“
Само че единственият осъден е българинът от Тараклия. Какво е причината за този очевидно скалъпен политически и съдебен фарс? Както вече беше казано, за първи път от 1991 г. българите в Молдова имат водач, който без скандали и шум, работейки тихо и упорито, успя да се наложи като безспорен предводител на българската общност.
В негово лице не само българите, но и всички местни жители на Молдовския юг виждат умен, загрижен и способен управленец, който само за няколко години, макар и работейки в изключително трудни условия (Молдова е най-бедната държава в Европа, а Тараклийският район е най-бедната част на Молдова) успя да преобрази Тараклия и околните села. Неслучайно когато започна процесът, стотици хора са организираха в спонтанни митинги в защита на Сергей Филипов.
Отделно от това, въпреки съдебния тормоз, кметът спечели безапелационно втори мандат на изборите миналата година, успявайки да победи опонентите си още на първи тур с резултат от 70%. Но не консолидацията на българите около техния ръководител е най-важното.
Филипов, заедно с Ирина Влах, президентка на съседната Гагаузия, са сред хората, които са в ядрото на политическото противопоставяне срещу идеята за сливане на Румъния с Молдова и влизането на последната в НАТО и ЕС. Нещо, за което румънските държавници се борят вече от десетилетия.
А какво правят нашите политици през това време за отстояване интересите на българската държава и народ? Не само че нехаят за сънародниците ни в Молдова и други предели на света, а много често дори работят против техните интереси.
Автор: СПЪТНИК
Напиши коментар
Култура
Здраве
Коментари