Кокичето: нежно цвете и българско медицинско откритие срещу тежки заболявания
20 Март, 2016,
11:54
Кокичето е предвестник на пролетта, знак за красота от природата, но и мощно целебно средство. Цветето може да бъде наречено откритие на българската фармакология, която даде на света лекарството срещу детски паралич.
Нивалинът намира особено приложение в неврологията при лечението на полиомиелита. Лекувани са деца, преболедували детски паралич, с остатъчни явления, тоест отсъствие на активни движения.
Препаратът показва изключително добри резултати — рязко подобрение на двигателните функции, отзвучаване на пораженията на лицевия нерв.
Нивалинът намира успешно приложение и при прогресивната мускулна дистрофия, миастения, миопатии, родови парализи у новородени. Това е препарат с голям терапевтичен диапазон.
Днес Нивалинът се използва в различни области на медицината: в анестезиологията; в хирургията — за лечение на следоперативни парези на червата и пикочния мехур; в психиатрията за лечение на дефицит в умственото развитие; във физиотерапията — за лечение на ангионеврози, неврити, невродермити и др.
Откривател на Нивалина е проф. Димитър Пасков, автор на повече от 120 труда в областта на фармакологията, както и на учебник за студенти и медици. Признат е за един от основоположниците на съвременната българска експериментална фармакология.
През 1959 г. Димитър Пасков екстрахира антихолинестеразната съставка от листата и цветовете на блатното кокиче — алкалоид, който наричат галантамин.
Изолирана в чист вид, тази съставка получава името Нивалин. Откритието на свойствата на блатното кокиче става случайно, когато докторът забелязва подобрение у момиче, болно от детски паралич, което без да иска изпива водата от чашка с кокичета, която родителите и са оставили на масата до леглото.
В народната медицина
Кокичето засилва слюнкоотделянето и потоотделянето. Успешно се прилага при парези от различен характер, също и при лечение на двигателни и сетивни нарушения, поради съдържанието на алкалоида галантамин в него.
В българската народна медицина лечение с кокиче се прилага при старческо треперене, нарушение на зрението, отпадналост.
За вътрешна употреба
Приготвя се спиртен извлек: 40 кокичета, заедно с листата се нарязват ситно и се киснат 20 дни в 300 мл силна ракия. След това течността се прецежда и от от нея се пият по 40 капки 3 пъти дневно, преди храна.
Това се прави задължително при лекарски контрол – предозирането може да предизвика отравяне.
За външна употреба също се приготвя извлек.
40 кокичета с дръжките се киснат 30 дни в силна ракия, в плътно затворен съд. Извлекът помага при плексит. Болезнените места се третират с тампон, който преди това се потапя в извлека.
Кокичето помага и при настинка.
В прозрачен стъклен съд се наливат 500 мл ракия. Към нея се добавят цветчетата от 40 кокичета. Съдът се оставя за 30-40 дни на тъмно, като всеки ден се разклаща.
С получения лек се мажат гърдите на болния, след което се покриват с вестник, обвиват се памучна материя и се облича пижама. Това лечение може да се прилага и при деца.
При базедова болест се взема луковичка от кокиче, нарязва се, смесва се с винен оцет и се маже външно.
Блатното кокиче е рядък вид многогодишно растение, с ограничено разпространение. Вирее само в низини, по блатисти ливади, периодично заливани крайречни гори, по бреговете на реки. Неправилното му бране допринася за намаляване на находищата.
Блатното кокиче е включеон в приложение 4 на Закона за биологичното разнообразие и е под специален режим на опазване и ползване.
Блатното кокиче има доста ограничено разпространение и по още една причина – младите растения нарастват бавно, цъфтят и дават семена, чрез които се размножават едва на 5-6-ата година. Берачите трябва да бъдат специално обучени.
В Пловдивско например има три находища от блатно кокиче, като най-голямото е край село Градина.
Блатното кокиче може да се отглежда и изкуствено. Достатъчно е да има подходящ сорт и условия за култивиране, а също и добри грижи. Добив превишава този от естествените находища. Факт, който е от изключително значение за България – една от малкото страни по света с естествени находища на блатно кокиче и с подходящи условия за изкуственото му отглеждане.
Експертите са категорични, че страната ни може да осигурява основното количество суровина за производството на лекарства на основата на галантамина.
Автор: Юлия Кунева
Напиши коментар
Култура
Здраве
Коментари