С пълно единодушие дадоха съгласие за увеличаване капитала на „Спортен комплекс Варна“

С 42 гласа „за“, 0 „против“ и 0 „въздържал се“ Общински съвет даде съгласие за увеличаване капитала на дружеството на „Спортен комплекс Варна“ АД на предстоящото Общо събрание, научи СПЪТНИК

Местният парламент допълни решението с условието в протокола от събранието да бъде включено, че осигурените средства ще бъдат използвани целево за изграждане и въвеждане в експлоатация на Стадион Варна.

Общото събрание на дружеството е насрочено за 7 ноември 2024 г., когато ще бъде гласувано предложението за увеличение на капитала.

Община Варна е акционер в дружеството с 35 %. С основен дял е „Химимпорт“. След решение на Министерски съвет предстои държавата да влезе като акционер с 30 млн. лева. Останалата част от увеличението на капитала ще осигури „Химимпорт“ в размер на 85 млн. 716 хил. лева.

Средствата са необходими за довършване строежа на Стадион Варна. Темата предизвика широка обществена дискусия през последните дни. Кметът Благомир Коцев изрази и на сесия притеснения относно това какви гаранции ще бъдат дадени, че държавните пари ще отидат действително за строеж, както и какви ще бъдат срокове за завършване на строителството.

Финансовият консултант на дружеството Ивелина Шабан разясни, че може да се направи изрична самостоятелна разплащателна сметка. Средствата от увеличението на капитала да влизат само в нея и всички плащания от нея да бъдат само по строителството на стадиона. Така ще има прозрачност и ще може да се проследи във всеки момент къде са насочени средствата.

От групата на "Продължаваме промяната - Демократична България" бяха внесли предложение двугодишният срок за изпълнение на обекта, както и целевото изразходване на средствата да бъдат включени в устава на дружеството. Стана ясно обаче, че вписването на подобни текстове в устава е правно неоснователно.

„По отношение на самото строителство, след като се осигурят средства, нормалното време за строителство на самия комплекс е около 2 години и още около 6 месеца за въвеждане в експлоатация. Сроковете и гаранциите няма как да бъдат включени в устава на дружеството, защото е правно неоснователно. Може да бъде заложено в договора за строителство след изготвяне на строителния график.“, поясни още Шабан.


Автор: СПЪТНИК
Напиши коментар