Устройство произвежда по 40 литра питейна вода на ден от въздуха
14 Октомври, 2016,
13:16
Едно устройство, което разчита на простия процес на кондензация за събиране на чиста вода от атмосферата, обещава да осигурява до 40 литра безопасна питейна вода на ден – без външен източник на електрозахранване, без емисии на парникови газове, без неблагоприятни въздействия върху околната среда. Нещо повече, иновативното устройство за събиране на вода може да работи безкрайно дълго, за да позволи на поколения наред достъп до “течно злато” в онези райони на света, където тежкият климат или липсата на инфраструктура правят достъпа до чиста питейна вода труден до степене на невъзможност. Водната система се захранва от проста вятърна турбина. Устройството може лесно да се окаже първата стъпка към по-устойчиво, трайно решение на недостига на вода в целия свят.
„Водният съгледвач“ е устройство, което за забива в земята на дълбочина около метър и половина – два. След това носещата метална шина се заравя. В горната част има вятърна турбина с вертикална ос. Тя задвижва вътрешни вентилаторни перки, за да вкара въздух в подземна камера. Тъй като тази подземна камера се под повърхността на земята и се охлажда от околнната почва, там се кондензира влагата от въздуха. Водата отива в резервоар, който създава нещо като изкуствен кладенец, от който хората могат да черпят чиста, безопасна питейна вода денонощно.
Устройството е евтино и е разработено от Vici-Labs в партньорство с Калифорнийския университет в Бъркли и Националното сдружение на Корпуса на мира в САЩ. То е замислено като възможно решение за 2,3 милиона хора на планетата, които нямат достъп до чиста и безопасна питейна вода.
Едно такова устройство може да извлича по около 40 литра вода на ден, без да се изисква външно захранване. Набор от няколко устройства пък може да осигури достатъчно вода, за да захрава малко село.
Създателите на „водния съгледвач“ са започналикампания в Indiegogo за набирането на 77 000 долара, за да се изградят “градини” от такива устройства за събиране на водата на различни места по света. Устройството вече е тествано като прототип. Неговият най-нов модел е финализиран през август 2016 г. Той ще бъде подложен и на полеви тестове от Националното сдружение на Корпуса на мира, след като приключи кампанията за обществено финансиране.
Снимки: Water Seer / Източник: GreenTech.bg
Автор: Красен Марков
Напиши коментар
Култура
Здраве
Коментари