Български учени създадоха батерията на бъдещето?
06 Април, 2019,
22:40
Учени от Българската академия на науките, в партньорство със свои колеги от Софийския университет „Св. Климент Охридски“, създадоха батерията на бъдещето. Тя е от ново поколение и се очаква да предизвика истинска революция в съхраняването на енергия.
Става дума за оригинална българска разработка на безопасна, евтина и безвредна за околната среда презаредима батерия. Тя е на основата на натрий. Може да се комбинира с литиево-йонните батерии или дори да ги замени изцяло в редица приложения.
Голямото постижение на нашите учени е разработката на нов тип електроди от достъпни материали като сулфатните соли. Те са широко разпространени и могат да бъдат намерени дори на Марс.
Водеща организация в проекта е Институтът по обща и неорганична химия(ИОНХ-БАН) при БАН. Партньори са Институтът по електрохимия и енергийни системи (ИЕЕС-БАН) на БАН и Факултетът по химия и фармация на СУ „Св. Климент Охридски“ (ФХФ-СУ).
В батерията на бъдещето литиевите йони са заменени с по-евтините, по-безопасни, по-екологични и лесно достъпни в природата натриеви йони. Все пак механизмът на действие е запазен. Като първа стъпка изследователите от ИОНХ-БАН са създали нови електродни материали, подходящи за обратимо включване на натриевите йони, без да се наруши тяхната структура.
От тези материали е конструирана моделна натриево-йонна клетка, която е подложена на електрохимични тестове в ИЕЕС-БАН. В същото време учените от ФХФ-СУ са моделирали на атомно ниво процесите в електролитния разтвор на батерията, за да ги изучат и управляват целенасочено в бъдеще.
Предимства
Едно от основните предимства на новата натриево-йонна батерия е акумулирането на енергия от възобновяеми източници. Това е особено важно на фона на постоянно растящия дял на възобновяемите източници в производството и потреблението на енергия в икономиката и бита по целия свят. Използването на натриевите йони за съхраняване на енергия ще намери ценно приложение и в електромобилите, където максималният пробег, цената и времето за зареждане са от първостепенно значение. Специално за автомобилната индустрия се разработва хибриден вариант – литиево-натриева батерия, която съчетава високата мощност на литиево-йонната с ниската цена на натриево-йонната.„Това е пилотен проект с многообещаващи първоначални резултати, но постигането на крайната цел изисква още проучвания, изпитания и средства“, обясни проф. Радостина Стоянова от ИОНХ-БАН.Източник: Technology.bg Автор: Катя Димитрова
Автор: Атанас Георгиев
Напиши коментар
Култура
Здраве
Коментари