САЩ обмислят прекратяване на операциите срещу Иран

САЩ обмислят прекратяване на военните операции срещу Иран, но очакват други държави да поемат охраната на Ормузкия проток – ключов морски маршрут за световните доставки на петрол. Това заяви президентът Доналд Тръмп, който подчерта, че не подкрепя прекратяване на огъня.

По информация на CBS News, САЩ разработват и подробни планове за евентуално разполагане на сухопътни войски в Иран. В същото време Вашингтон обяви, че временно ще отмени санкциите върху иранския петрол, блокиран в морето, с цел да ограничи натиска върху енергийните пазари.

Ескалацията на напрежението продължава, след като Израел предприе нова вълна от удари срещу Техеран и Бейрут. Израел, Саудитска Арабия и Кувейт съобщиха, че са прихванали дронове и ракети.

Междувременно Обединеното кралство разреши на САЩ да използват свои военни бази за удари по ирански цели, свързани с Ормузкия проток. Тръмп определи това решение като „много закъсняло“. Иранският външен министър реагира остро, обвинявайки британския премиер Киър Стармър, че „излага на опасност британските животи“, и заяви, че Техеран ще упражни правото си на самозащита.

Нов анализ на Центъра за стратегически и международни изследвания (CSIS), цитиран от BBC, показва, че иранските удари по военни бази, използвани от САЩ в Близкия изток, са причинили щети на стойност около 800 милиона долара през първите две седмици от конфликта. Голяма част от разрушенията са нанесени при първоначалните ответни удари на Иран в седмицата след началото на военните действия.

Експерти отбелязват, че реалният мащаб на щетите все още не е напълно изяснен, но сумата показва сериозните разходи за САЩ.

Според анализа ударите са били насочени към системи за противовъздушна отбрана и сателитна комуникация в Йордания, Обединените арабски емирства и други държави. Особено значими щети са нанесени на радарна система AN/TPY-2, част от противоракетния комплекс THAAD, разположен в Йордания, чиято стойност се оценява на около 485 милиона долара.

Допълнителни разрушения за около 310 милиона долара са нанесени на инфраструктура в американски военни бази. Сателитни изображения показват, че поне три въздушни бази – в Кувейт, Катар и Саудитска Арабия, са били атакувани нееднократно.

От началото на конфликта на 28 февруари САЩ са загубили 13 военнослужещи. По данни на „Хюман Райтс“ общият брой на жертвите достига близо 3200 души, включително около 1400 цивилни.

Въпреки това Тръмп заяви, че САЩ са близо до постигане на основните си цели – унищожаване на ядрената програма на Иран, отслабване на военния му потенциал и прекратяване на подкрепата за прокси групи в региона.

Конфликтът обаче оказва сериозно влияние върху световната икономика, особено заради почти пълното затваряне на Ормузкия проток и несигурността около бъдещото развитие на военните действия.

Разходите за войната нарастват бързо – първите шест дни са стрували 11,3 милиарда долара, а първите 12 дни – 16,5 милиарда долара. Пентагонът вече е поискал допълнително финансиране в размер на 200 милиарда долара, като министърът на отбраната Пийт Хегсет предупреди, че сумата може да се промени.


Автор: СПЪТНИК
Напиши коментар