Призрачните "войни от росата" на остров Крит се появяват през май
11 Април, 2016,
13:00
Старинният замък Франкокастело е разположен на южния бряг на остров Крит. Всяка година през май тук пристигат стотици туристи, които прекарват безсънни нощи, с надеждата да видят шествието на загадъчните „мъже от росата“.
От историята на Крит
…Призрачните войни се появяват от тъмнината, изплуват от сенките на планината. Те са отряд, който марширува мълчаливо, сякаш ще влиза в битка или прави военна маневра.
Ако по невнимание някой от „публиката“ се приближи, видението мигом изчезва в посока морето.
Мистериозните воини излизат сякаш отникъде рано призори, когато пада росата, затова ги назовават "хора от росата“.
Замъкът Франкокастело е построен през 1371-1374 г. от венецианските завоеватели
След това те били прогонени от Крит от турците, но на местните хора не им станало по-леко. Гърците често вдигали въстания срещу чуждоземните нашественици.
През 1828 г. отряд бойци, водени от Хаджимихалис Далианис, започнали освободителна война и завзели старинния замък. На 17 май през нощта обаче войската на Мустафа паша щурмувала крепостта Франкокастело и я превзела.
В битката загинали 335 бунтовници, чиито тела турците изхвърлили от стените на Франкокастело в рова на крепостта. Мнозина смятат, че призраците на загиналите са „хората от росата“.
Истината е друга – бойците на Хаджимихалис се сражавали, като използвали огнестрелно оръжие. А призрачните воини носят къси мечове, копия и щитове. Те не биха могли да са и сенки на римски легионери – в ръцете си държат кръгли гръцки, а не високи римски щитове, характерни за армията на империята.
Призрачните воини не може да се заснемат на видео
Феноменът, известен като „хора от росата“, се е появил сравнително наскоро. Авторът на съчинението със заглавие „Изследване за живота и езика на гръцкия народ“ на Николас Политис е бил публикуван в началото на 20 век. Там не се споменава за призрачните войни, въпреки че той е бил доста време в Крит и е събирал усърдно местни предания.
Забележителното е, че видението никога не се повтаря „под индиго“. Понякога отрядът се придвижва в стегнат строй, а след това марширува в „индийска нишка“. Конници или морски пехотинци са войниците, които може да спрат изведнъж и дори да се върнат обратно.
Целият „спектакъл“ продължава не повече от 8-15 минути.
Както казват местните хора, понякога се чуват тихи стъпки, звън на оръжия и гласове. Случвало се е „мъжете от росата“ да се появят и след залез слънце. Всичко това навява мисли, че версията за природния произход на този феномен е на пълно безпочвена.
И тази странна особеност на воинската свита – „мъжета от росата“ не може да бъдат запечатани с видеокамера – при преглед на техниката се вижда единствено околният пейзаж.
Призрачните войни не обичат изследавателите?
Един от мнозината парапсихолози, който се е опитал да види и обясни мистичното зрелище, е британският политик и член на парламента на държавата Ърнест Бенет.
Критяните му разказали много за сенките. Той узнал даже за случай, в който заблудила се жена се озовала на пътя на призрачната колона. Воините реагирали, както при среща с препятствие по пътя си: разделили се на две, вляво и вдясно, и след като подминали, формированието отново станало компактно.
Всичко това приключило внезапно, все едно някой изключил лампата. Очевидци се втурнали към жената с въпроси, но тя нито била видяла, нито чула, нито усетила нещо.
Бенет разпитал за „хората на росата“ и свещеника в замъка Франкокастело. Той признал, че два пъти е виждал призраците. Те изглеждали като армия, която е поела в поход от изток в западна посока. В единия от случаите, когато видял призраците, свещеникът бил заедно с архиепископа на Крит - Евмениос, който също наблюдавал поразяващата гледка.
Колоната от сенки била с дължина около четвърт миля, походът продължил 15 минути. За да се види по-добре тази мистерия, е необходимо да стоиш на едно място, а не да се движиш, обяснил свещеникът.
Самият Бенет дебнал призраците до края на май, без успех, след което заминал за Ираклион. На следващия ден „мъжете от росата“ се появили, сякаш очаквали отпътуването на британеца.
Бенет се усетил, че призраците са се подиграли с него. Излиза, че воините не си падат особено по настойчиви в работата си изследователи, но са доста по-благосклонни към туристите…
Източник esoreiter.ru
Превод от руски Юлия Кунева
Автор: Юлия Кунева
Напиши коментар
Култура
Здраве
Коментари