Евроскептиците се превръщат в евро-ентусиасти
25 Юли, 2020,
07:49
За близо двете десетилетия от съществуването на еврото, на единната валута никога не са й липсвали критици. Според много от тях изграждането на паричен съюз без фискален и политически такъв е рецепта за провал.
След договарянето на фонда за възстановяване на икономиката на ЕС в Брюскел по-рано тази седмица, Европа направи сериозна крачка към фискалната интеграция – поне в условията на тежка криза. Новооткритото чувство за единство в Европа печели сърцата и умовете на инвеститорите, като новината за постигнатото споразумение предизвика множество ралита - на германските акции, на италианските облигации, а и на самото евро, пише Блумбърг.
„Сделката премахва голяма част от нестабилността, характерна за Еврозоната“, коментира Патрик Армстронг, главен инвестиционен директор в Plurimi Wealth LLP. „Тя показва, че във времена на стрес на практика съществува фискален съюз.“, добавя той.
Армстронг казва, че след сделката е променил мнението си за единната валута и смята, че тя може да поскъпне до 1,20 долара за евро до края на годината.
Европейските акции, които през последното десетилетие се представят значително по-слабо от американските, са в добра позиция да започнат да печелят, смятат стратези от Goldman Sachs Group, ръководени от Шарън Бел. От банката очакват 13% възвращаемост на европейските акции в доларово изражение през следващите 12 месеца.
„В миналото много глобални инвеститори гледаха на Европа като на модел, пред които има много въпросителни.“, коментира Гари Кърк, паричен мениджър от TwentyFour Asset Management в Лондон. „Тази сделка определено подобрява начина, по който те възприемат Европа“.
В крайна сметка никой не очаква да бъде въведен фискален съюз в близко време, а и пакетът за възстановяване е временен и ограничен в мащабите си, но решението от Брюксел създаде прецедент, към който евролидерите могат да се обърнат отново в бъдеще. Когато страни като Италия и Испания са изправени пред тежка рецесия и рекордна задлъжнялост, спасителният фонд е истинска демонстрация на европейска солидарност.
За първи път държавите членки се съгласиха да емитират общ дълг от 750 млрд. евро, с който да финансират възстановителния фонд. Това повдига редица въпроси, включително дали тези съвместни европейски облигации могат да съперничат на държавните ценни книжа като активи убежища и дали еврото може да подкопае хегемонията на долара в тази сфера.
„Европа е огромна икономика, която не разполага с активи убежища, а това води до неефективност“, коментира Андрю Шийтс от Morgan Stanley. „След това споразумение може да бъде създаден нов клас облигации с рейтинг AAA, който да играе ролята на актив убежище за Еврозоната“, добавя той.
Други инвеститори обаче смятат европейското рали за неустойчиво и еднократно събитие, като се има предвид лошото състояние на икономиката на ЕС и перспективите пред нея. Според проучване на Блумбърг безработицата в Еврозоната може да достигне 10% до края на годината.
„Гледам на това рали като на възможност да продам последните си позиции в европейските банки“, казва Маниш Синх от Crossbridge Capital. „Икономическото неразположение на ЕС няма да приключи скоро“, добавя той.
За много инвеститори, които сравняват САЩ и Европа, спасителният пакет е нещото, което може да наклони везните в полза на Стария континент. На фона на продължаващото мащабно разпространение на коронавируса и предстоящите през ноември президентски избори, има много причини да са подхожда с внимание към американските пазари, казва Андреас Майер от Aramea Asset Management.
Той очаква европейските кредитни пазари да се представят по-добре от американските и залага на поскъпване на еврото до 1,20 долара за евро.
„ЕС използва това като възможност да представи единна позиция и да изпревари търговския си партньор отвъд океана. Кризите могат да бъдат възможности. В САЩ обаче кризите са просто кризи“, коментира той.
manager.bg
Автор: СПЪТНИК
Напиши коментар
Култура
Здраве
Коментари