В Чърчил в Канада мечките дойдоха при хората, а те им направиха затвор
07 Март, 2016,
08:30
Малкото градче Чърчил, в канадската провинция Манитоба, наброява едва 900 жители. Разположено е в западната част на залива Хъдсън.
Градчето е известно като столицата на белите полярни мечки. Те са се превърнали в емблема за Чърчил, привлекателен обект за наблюдение за биолозите и туристите, но са и истинска напаст за местните хора.
През есенните месеци около 1000 мечки тръпнат в очакване да се заледи морето, за да поемат съм районите, където се отдават на ловуване на тюлени.
С настъпването на зимата полярните животни приближават Чърчил с надеждата да намерят препитание. И се озовават буквално в градчето, като се разхождат между къщите.
Учените твърдят, че видимата промяна на климата на планетата е факт, а бялата полярна мечка е нещо като барометър за това. По време на по-топлите месеци белите мечки биват изтласквани на брега от топящия се лед. В тази част от Канада промяната на климата скъсява времето, през което заливът е замръзнал. Така ловният сезон на белите мечки се скъсява с приблизително четири седмици.
За да се предпазят жителите от набезите на гладните полярни животни, управата на градчето е отворила нещо като затвор за „нарушителите“.
Oт 1982 година насам през изправителното заведение са преминали повече от 2000 мечки.
Затворът се състои от 28 клетки, отоплени с климатична инсталация, в които заловените хищници прекарват около месец. През този период те получават единствено вода, не и храна.
Целта е да бъдат превъзпитани и престоят им да е толкова неприятен, че повече да не тероризират жителите на града и да не се завръщат в Чърчил.
Всяка мечка-заторник е с поставен етикет на ухото, върху който е изписан входящ номер. Същият номер е татуиран и на устната й.
След 30-дневен престой в приюта мечката се приспива и с хеликоптер се транспортира на 50 км от града до бреговете на Северната река.
Въпреки прилаганите възпитателни мерки спрямо белите полярни мечки, жителите на Чърчил винаги са на щрек. Те никога не заключват колите си, след като ги паркират, за да могат в случай на мечешко нападение да се скрият в тях.
В града вратите на къщите се държат отворени, за да може всеки, който срещне мечка, да влезе в най-близката къща и да се скрие от кръвожадния гигант – най-едрия сухоземен хищник в света.
Територията на Канада се обитава от над 14 000 полярни мечки.
Справка в метео сайтовете показва, че в канадското градче днес е минус 30 градуса и максималните температури ще достигнат минус 22 градуса.
Автор Юлия Кунева
Автор: Юлия Кунева
Напиши коментар
Култура
Здраве
Коментари