Скандалът с Община Варна се разраства, фирми и хора разказват за запори от ЧСИ без предупреждение
17 Август, 2018,
17:33
Възможно ли е да си осъден без дори да знаеш и без да имаш какъвто и да е шанс да се защитиш? Възможно ли е без каквото и уведомяване да ти запорират пари от банковата сметка и да те оставят да се чудиш защо е станало така? Възможно ли е всичко това да се върши скрито, без обяснение и за задължителната за една публична институция публичност?
Да, възможно. Доказателство за това дават съвместните действия на Община Варна и частен съдебен изпълнител.
Преди дни във Варна омбудсмана Мая Манолова повдигна завесата на една доста порочна практика – общината в морския град ползва услугите на частни съдебни изпълнители, вместо публичните изпълнители, за да събират вземания от граждани, неплатили местните си данъци. Така на практика може да ти обявят имота за продан, без дори да си разбрал за това, стана ясно от думите на обществения защитник.
„Аз не искам да препятствам общините да си събират задълженията. Въпросът е, че всеки гражданин трябва да бъде много ясно информиран за това какво дължи на Общината. Да му бъде даден разумен срок, в който той доброволно да се издължи, а не да бъде пращан директно на частен съдебен изпълнител, който му начислява множество допълнителни такси и запорира сметки“, обясни Мая Манолова.
Потърпевш от тази схема на работа на местната власт във Варна се свърза с „Петел“ и даде някои важни подробности по своя конкретен случай. Той е точно такъв – в един момент фирмата на бизнесмена се оказва със сума, която липса от сметката ѝ, за която никой няма обяснение или информация къде е отишла. Налага се да се прави проверка и така се оказва, че е запорирана от частен съдебен изпълнител. Причината – неплатен данък за имот.
Собственикът на фирмата каза, че дължимите средства са малко и не влияят нито на неговия бюджет, нито пък на бюджета на общината. За няколкостотин лева, които той може да плати във всеки момент, той се оказва едва ли не голям нарушител, та общината да ползва и частен съдебен изпълнител.
Бизнесменът, който пожела да остане анонимен, зададе и няколко въпроса, на които Община Варна е крайно време да отговори.
Първо, защо изобщо трябва да ползва частни съдебни изпълнители?
Второ, колко ѝ коства това, респективно – колко струва на варненските граждани?
Трето, как е избран конкретния частен съдебен изпълнител – с конкурс може би?
Може би най-важният въпрос обаче си остава защо общината предпочита да действа без прозрачност и без да информира гражданите и фирмите. Така тя сама ги превръща в нарушители, без да им даде шанс да бъдат изрядни.
Дали съвместните акции на общината и частните съдебни изпълнители във Варна са масова практика? Това, надяваме се, тепърва вече ще се разплита.
petel.bg
Автор: СПЪТНИК
Напиши коментар
Култура
Здраве
Коментари