Кратка ретроспекция на Почетните граждани на Варна
През годините почетното гражданство на Варна от профилиран знак на уважение към политически и военни дейци обхваща все повече професии. Това, само по себе си е положителна тенденция, доколкото помага на варненци да обогатят своите знания за личностите, допринесли за развитието и укрепване на авторитета на града. Променената ситуация изисква по-задълбочена оценка на приносите. Подобни отговорности не са по силите само на политическото ръководство в лицето на местната власт. Очевидно е, че за да носи авторитет и престиж най-високото отличие на Варна се нуждае от осъвременяване на действащия статут. Добре е да се проучи как са организирани подобни процедури в големите европейски градове. Също така е полезно да се заимства от опита на световните награди. Процесът на подбор за почетно гражданство изисква и дискретност за да се щади достойнството на кандидатите.
Представените идеи са опит за противодействие на очертаващата се девалвация и конюнктурни решения, на които се натъква и най-беглият поглед към списъка с имена.
[1]Авторът, като професионално ангажиран в публичния живот на Варна след 1992 г., е участвал в процедурите за почетни граждани на оперната прима Райна Кабаиванска (1993), хоровият диригент проф. Марин Чонев, цигуларят Минчо Минчев и оперната прима Гена Димитрова (1996), първият посланик на ЕС в България Томас О’ Съливан (1997), политикът и дипломат Иван Станчов (1998), диригентът Руслан Райчев (1999), оперните изпълнители Калуди Калудов и Тодор Костов (2003), скулптурът Альоша Кафеджийски (2010).Автор: СПЪТНИК
Напиши коментар