Британски експерт: Политиката на Путин повтаря стратегията на император Николай I
04 Януари, 2016,
10:47
Стратегията на Владимир Путин е сходна с тази на руския император Николай I, твърди в интервю за Kölner Stadt-Anzeiger британският историк Орландо Файджес.
Според учения руският лидер Путин се стреми съседните на Русия държави да са слаби, на първо място Турция, и да използва поводи за военна намеса, ако се наложи, в защита на християните.
Както отбелязва британският историк Орландо Файджес в интервюто си за Kölner Stadt-Anzeiger, близкоизточният конфликт и участието на Москва в него е свързан именно с това, че Русия "има нестабилна граница с мюсюлманските държави" – от Черно море през Кавказ до Централна Азия.
Русия смяташе Турция за своя "зона на влияние" и това е една от причините Украйна да се превърне в зона на конфликт. "Москва искаше Турция и Украйна да са слаби", подчертава ученият.
Според Файджес Владимир Путин казва, че е продължител на руските държавни доктрини от времето на Петър Първи, като в тях се съдържа и съветската традиция.
Путин се стреми да възроди Русия и като велика световна сила, и като регионална държава. За тази цел се използват много елементи от съветската политика, способи и убеждения.
"Путин е естествен последовател на Съветския съюз", отбелязва Файджес. Руската въшна политика е концентрирана и на Запад, и на Изток.
Евразийският Путинов проект е реакция на политиката на Запада, в първата си част включваща украинския конфликт и санкциите на Запада. Москва се стреми Украйна да е слаба, като предлогът е защита на етническите руснаци там, чиито корени трябва да се търсят в 19 век. По това време те са били оръдие на геополитическите цели на царска Русия.
"Когато Путин взе властта, той тръгна по стъпките на Борис Елцин, желаейки Русия да бъде пълноправен играч в Европа", смята Файджес.
Едновременно с това той не искаше да следва либералните европейски ценности. Според Путин те биха "заразили" Русия.
Путин мечтае Русия да бъде водеща европейска държава с консервативни ценности, която е против "цветните революции" и хомосексуализма.
"Политиката на Путин се гради на традициите на 19 век, на ролята, която Русия е играла до 1848 година", подчертава британският историк.
"Стратегията на Путин напомня тази на император Николай I, който е провокирал избухването на Кримската война", отбелязва Файджес.
Както Николай, Путин иска съседните на Русия страни да са слаби. Николай се е стремил да отслаби Османската империя под предлог освобождението на християните от турско владичество. Спорът за Балканите и Кавказ довежда до конфликта между Русия и Турция.
Русия и Турция си съперничат в Близкия изток, освен това част от населението на Русия е мюсюлманско. Това дава поводи за безпокойство, че бойци на ИД се активизират в Казказ. Затова Русия се намеси в Сирия.
"Ако Москва успее да създаде военна коалиция между Асад и опозицията и инициира политически диалог между тях, това ще е голям успех за Русия", обобщава Файджес.
Автор: Константин Стаматис
Напиши коментар
Култура
Здраве
Коментари