Днес отбелязваме 116 години от кончината на Капитан Петко войвода
На 07.02.2016 г. от 11.00 ч. пред гроба на Капитан Петко войвода в Централните Варненски гробища ще бъде отслужен молебен по случай 116 години от неговата кончина.
БРСП (Българо-Руско Сътрудничество и Политики) ще почете паметта на войводата по инициатива на Тракийско Дружество- Варна „Капитан Петко войвода” и ще поднесе венец в знак на признателност и почит към делото и живота на този бележит българин. Капитан Петко войвода е български хайдушки войвода и революционер, посветил живота си на освобождението на беломорските българи и обединението им с България. Той е бил защитник на Родопите, борил се е за свободата на потиснатите в Османската империя.
Петко войвода е роден на 18 декември 1844г. в българското село Доганхисар. Той има 8 братя и сестри. Турците убиват единия му брат и братовчед му Вълчо. Петко убива единия от убийците на родата си и на 6-ти май (Гергьовден) 1861г. оставя своето семейство и става предводител на чета хайдути в гората, за да мъсти. Скоро седмината четници успяват да ликвидират всички убийци на Матю и Вълчо, дори и главния виновник за тяхната смърт- бахшибейския чифликчия Мехмед Кесенджи бей. На 16 юни 1861г. при село Бахшибей четата разбива турска полицейска потеря, водена от известния в околията с жестокостта си карагалар, като убиват двама и раняват тежко още неколцина турци. Османлиите толкова били респектирани от четниците на Петко войвода, че дълго време не смеели да излизат от Бахшибей. След победата в още две битки с потерите през август същата година, четата им става легендарна. Много пъти е бил залавян от заптиета, изпращан в различни затвори, но винаги успява да избяга.
През 1864г. Капитан Петко войвода заминава за Италия, където две години по-късно се среща с Джузепе Гарибалди. Там в сраженията, които води, си спечелва званието Капитан. Той участва и в Руско-турската освободителна война.
Капитан Петко войвода има над 22 паметника в България. Най-внушителният се намира в Хасково. На него са посветени множество народни песни, научни изследвания, литературни творби. По сценарий на великия Хайтов, за него е създаден филмът „Капитан Петко войвода“(1981г.). Граничният пункт с Гърция към Беломорието при Свиленград също носи неговото име- ГКПП Капитан Петко войвода. На остров Ливингстън, Антарктида, на името на българския революционер е наречен връх Петко Войвода (Petko Voyvoda Peak).
Личният архив на войводата- документи, кореспонденция-свързани с революционната му дейност, днес се съхранява в Българския исторически архив на Национална библиотека „Свети свети Кирил и Методий“.
Автор: Атанас Георгиев
Напиши коментар