Празник на приказките в Камчия
25 Февруари, 2016,
13:35
Празник на руските народни приказки ще се проведе тази събота – 27 февруари, от 14 ч. в Учебно-възпитателния център на Санаторно-оздравителния комплекс „Камчия“.
Приказният следобед е организиран от Международния център „Русский мир“, Фондация „Устойчиво развитие за България“ и СОК „Камчия“ и е част от програмата за изучаване и разпространение на руски език и култура.
В него могат да се включат всички малки и пораснали любители на вълшебния свят на Альонушка, на Василиса Прекрасна и Жар птица, на Морозка и на Царицата жаба.
Специални гости ще са учениците от СОУ „Гео Милев“ във Варна.
„Приказките пренасят руската национална култура, езика и народопсихологията, съхраняват традиционните ценности и богатата душевност на народа.
Светът на приказките е най-лесният и достъпен начин за началното възприемане и изучаване на езика.“ , коментира доц. Емилия Лазарова от Фондация „Устойчиво развитие за България“.
С драматизации на „Теремок“ („Дядовата ръкавичка“) и на „Дядо и ряпа“ ще се представят учениците от Средното общообразователно училище „Юрий Гагарин“ в Камчия, които изучават руски като първи чужд език. Децата посещават клуба „Музыка и сказки“ към Славянския център.
В извънкласната форма се подпомага изучаването на езика, под ръководството на поета и преводач Владимир Стоянов и на филолога Светлана Савченкова.
Празникът ще продължи с куест игра с логически, спортни, забавни и творчески задачи по мотиви от руски народни приказки в Учебно-възпитателния център и вътрешния училищен двор.
За по-малките в Актовата зала ще има прожекции на любими руски анимационни и игрални филми.
Под ръководството на библиотечния отдел в Санаторно-оздравителния комплекс „Камчия“ се подготвя и интересна изложба на класически и нови книги с приказки, а децата от ЧСОУ „Юрий Гагарин“ вече завършват картините със своите приказни герои.
„Любими на нашите малки ученици са „Приключенията на Незнайко“, „Маша и Мечока“ и „Житената питка“. По-големите предпочитат приказките на Александър Пушкин и класическите разкази на Павел Бажов, но се забелязва и предпочитание към народното творчество, което съдържа фантастичен елемент – като „Аленото цвете“.
Един от най-любимите съвременни автори е Едуард Успенский – „бащата“ на Чебурашка – този руски 50-годишен приказен герой“, разказва Юлия Георгиева, която се грижи за богатия фонд на библиотеките в „Камчия“. В него се съдържат повече от 20 000 заглавия.
Голяма част от класическите произведения, съвременните автори и учебните помагала са дарение от Фонд „Русский мир“, от Руското консулство във Варна и от Правителството на град Москва. Библиотеката вече разполага и с над 200 книги, дарени от учениците на Училището на бъдещето в „Камчия“.
СОК „Камчия“ се утвърди като международен образователен, културен и обществен център.
Автор: Юлия Кунева
Напиши коментар
Култура
Здраве
Коментари