Днес в Градската галерия: Изложба „100 години от рождението на Александър Поплилов - “Учителят”
19 Април, 2016,
08:20
В зали 6 и 7 на Градска художествена галерия-Варна тази вечер в 18 часа се открива експозицията „100 години от рождението на Александър Поплилов - “Учителят” .
Живописни платна, илюстрации, литографии и др. са част от дарението, което Малина Поплилова, съпруга на художника, направи за ГХГ. Творбите на проф. Александър Поплилов се показват за първи път пред варненската публика.
Творчеството на проф. Александър Поплилов е познато на поколения българи. Той е художник, който с изявите си е на висота в почти всички области на изобразителното изкуство. Работи живопис, графика, плакат, карикатури, илюстрации за деца и възрастни, оформление на книги, проектира пространствени решения за промишлени изложби и панаири, занимава се с приложна графика, шрифт, пощенски марки, монети и медали.
В педагогическата си дейност проф. Поплилов се стреми към съхраняване на творческата индивидуалност и поощряване таланта на младите художници. Мисли за тяхното бъдеще, за утрешния ден на нашето изкуство.
С бащинска грижовност, с богатия си опит като професор в Художествената академия, той създаде школа от свои възпитаници – един пъстър, многоцветен букет от художници плакатисти и илюстратори (или както днес се казва, графични дизайнери, без нито един да повтаря своя учител!), които утвърдиха престижа на това изкуство .
Това са Асен Старешински, Стоимен Стоилов, Димитър Казаков – Нерон, Петър Рашков, Йордан Петров, Людмил Чехларов, Иван Газдов, Селма Тодорова, Венецеслав Антонов.
Както пише за него известният български график Евгени Клинчаров:„Погледнат от дистанцията на времето, Александър Поплилов, опирайки се на своето здраво чувство за своеобразието на изкуството и на неговия специфичен изразен език, се е стремил да надмогва ограниченото схващане за примитивната идейност в един съдбоносен, свързан с много повратности в културното ни развитие период. И точно в този труден период, той е професор по плакат в Художествената академия."
Поплилов - професорът, винаги се е стремил да насочва творческата мисъл на младите към овладяване езика на метафората, избягвайки алегоричната разказност; насочва съм синтетичен условен графичен израз в плаката, в изкуството.
А това означава, че сам, с творческата си енергия и самочувствие е искал да защитава самостойната художествено- естетическа сила на изкуството – както от фалша на агитационната декларативност, така и от късните отражения на един свърхиндивидуализъм; а това означава стремеж за възвръщане на изкуството към земята и хората, правото на свободния пластичен изказ, независимо от сюжетните съблазни или несюжетните празношумни ефекти.
И колкото и парадаксално да звучи – да бъде съхранен неговият пълноценен истински живот.
Той, Учителят притежава моралната сила сам да преоценява различните етапи не само в собственото си творческо развитие – в миналото и в настоящето, а да се взира в бъдещето, да търси нови градивни форми, да обогатява избрания свой път в изкуството. И да изведе на този път в изкуството и живота своите ученици.
Пламена Димитрова - Рачева
Изложбата ще предизвика интерес сред различна публика и особено сред хора с изявен интерес към традициите в българския графичен дизайн и илюстрация.
Автор: СПЪТНИК
Напиши коментар
Култура
Здраве
Коментари