Защо не трябва да чистим падналите есенни листа
28 Октомври, 2018,
04:44
Хубаво време е есента: чайчета, ранно стъмване, ранни вечери, топли одеяла и жестоки пейзажи в природата.
Това описание на сезона се отнася само за хората, които не се грижат за двор. Всички останали псуват тихичко всяка сутрин, когато видят как дърветата са отърсили нова порция сухи листа насред спретната морава.
Окапалите листа всъщност са нещо доста полезно за градината и премахването им невинаги е в наша полза.
Ако действително двора ни е озеленен със скъпа и изискваща специални грижи трева, не бихме искали да оставим падналите листата да образуват гъста покривка, защото това би задушило зеленината.
В същото време много от нас не си дават сметка, че тоталното и системно премахване на окапалите листа лишава почвата и насажденията от доста полезни вещества.
До напролет много от падналите през есента листа ще са се разградили и ще захранят почвата с напълно естествени биологични хранителни материали.
"Шапката" от листа върху земята е атрактивен дом за много животински видове и спомага за развитието на полезни за почвата гъбички и микроорганизми.
Ако разпределим листата из градината си по правилен начин, напролет спокойно можем да минем и без торове, и да създадем истинско био производство.
Листата могат да бъдат ползвани и за изолация на растенията,които окопаваме за зимата, като добавим известно количество към почвата около стъблата.
Вариантите са много, а модерните агрономи са на мнение, че традицията с горенето и изхвърлянето на падналите листа е не просто демоде, а продукт на дезинформираност, пише lifestyle.bg
Автор: СПЪТНИК
Напиши коментар
Култура
Здраве
Коментари