Иван Портних с мащабна програма за развитието на Варна до 2023 г.
14 Октомври, 2019,
17:32
Готов съм с ясна програма за управление, с осигурено финансиране, обяви досегашният кмет и кандидат на ГЕРБ за нов мандат.
- Г-н Портних, защо предстоящите избори на 27-ми октомври са важни за Варна?
- На 27-ми октомври ще бъде определена посоката за развитие на Варна за следващите 4 години. Затова е важно хората да избират внимателно, да разпознават популизма и демагогията. Моята програма е ясна, с 5 основни приоритета, включващи конкретни задачи, които са финансово обезпечени и реално изпълними. Готови сме да продължим работа веднага, но искам да носим ясна политическа отговорност за управлението на Варна. Затова е много важна подкрепата за кмет, но и за листата на ГЕРБ - за да има принципно мнозинство в Общинския съвет, а не задкулисни договорки и плаващи мнозинства с неясни кукловоди.
- Каква е Вашата програма за развитието на Варна до 2023 г.?
- Варна е град, който вдъхновява, защото има голям потенциал. През изминалите 6 години започнахме промяната, която само през 2019 г. бе подкрепена с общински бюджет от половин милиард лева. Поставихме началото на големите проекти – изграждането на бул. „Васил Левски“, новото рибарско пристанище в Аспарухово, разработваме проекта за нов математико-технологичен кампус, за новата библиотека. Започнахме изграждането на три нови спортни комплекса. Завършихме пилотен проект за цялостно облагородяване на IV микрорайон във Владиславово.
Имахме куража да се хванем с решаването на трупани с десетилетия проблеми – разчистваме Максуда от незаконно строителство, създадохме синя зона в центъра, обновихме всички главни улици и булеварди, ремонтирахме охранителните канали в Аспарухово, приехме ПУП на Аспаруховия парк, възраждаме стадион „Спартак“. Варна излезе от Дупката - направихме първи крачки за превръщането й в ново градско пространство. Набрали сме скорост, която искам да увеличим.
Вдъхновени сме да отворим Варна към морето, с още по-смели проекти – с изграждане на ново яхтено пристанище, опера и експоцентър в пристанищната зона. На морската столица на България ще й отива това ново морско лице.
- Какви са приоритетите, които залагате във Вашата програма?
- Програмата ни е последователна и надгражда свършеното до момента. Тя е отворена и ще бъде допълвана от хората. Приоритетите в програмата са 5 – „Инвестиране в децата и младите хора“, „Икономическо развитие на Варна“, „Модерен град с удобни квартали“, „Свързан и достъпен град“, „Варна – град на вдъхновение“. Те обобщават стратегическата ни цел – Варна да продължи да бъде град в развитие, отворен към морето.
- „Инвестиране в децата и младите хора“ – как ще изпълните този приоритет?
- Светът, в който живеем днес, е динамичен, технологичен, модерен. Затова съм убеден, че придобитите знания, в резултат от добро образование, дават нови хоризонти. Варна се гордее със своите млади хора – с отличниците в световни олимпиади по математика, физика, химия, компютърни науки, таланти, които успяват в сферите на хуманитарните науки. Варна е разпознаваема на картата на света и заради техните успехи. Затова ние ще продължим да ги подкрепяме, да ги мотивираме да остават да се реализират във Варна.
Продължаваме с инвестициите в образователната инфраструктура. Готови сме с проекти за 4 нови детски градини и 4 нови сгради за училища, продължаваме проекта за нов математико-технологичен кампус в района на техникумите. През новата учебна година ще отвори врати държавна гимназия по информационни науки. Готови сме да създадем общински център за безплатно дигитално обучение на деца от 1 до 4 клас. Предвиждаме нов дом за Общинския детски комплекс. Развитие на дуалното образование, на здравните профилактични програми за деца и младежи, изграждане на нови площадки за игри и спорт, подкрепа на млади двойки с репродуктивни проблеми – това са част от задачите, подчинени на този приоритет.
- Как виждате икономическо развитие на Варна през следващите 4 години?
- Община Варна управлява много успешно финансовото си развитие. За последните 5 г. бюджетът на града отбеляза ръст в почти двоен размер - от 258,7 млн. лв. през 2015 г., на половин милиард лева през 2019 г.! Собствените приходи нарастват, без да сме увеличили местните данъци. Привлякохме над 90 млн. лв. чрез успешно изпълнени през тази година европейски проекти, получаваме много активна финансова подкрепа и от правителството – за изпълнение на големи инфраструктурни обекти. Оттук нататък голямото предизвикателство ще бъде не само да се запази, но и да се ускори този устойчив темп на развитие на Варна. Промяната на града трябва да продължи в нови посоки, с нови предизвикателства, с откриване на нови работни места, включително за хора в неравностойно положение.
- Как ще стане това?
- Най-важните посоки, в които работим, са дигитална трансформация в администрацията – чрез създаване на повече онлайн услуги; нов подход към инвеститорите – приоритетно развитие на индустриалните зони „Острова“ и зона „Варна“, която обхваща и общините Аксаково, Белослав и Девня. Важни задачи също са изграждане на инфраструктура в подкрепа на бизнеса, както и подкрепа на младежки стартъпи и компании от сферата на дигиталните технологии. За целта предвиждаме създаване на специално звено в общинската администрация, а също и развитие на нов туристически бранд, подчинен на инициативата – „Варна – дестинация за 4 сезона“.
Много важен елемент в програмата ще бъде отваряне на Варна към морето – чрез новите проекти, които ще бъдат реализирани в пристанищната зона, чрез двете общински рибарски пристанища в Аспарухово и създаването на транспортна връзка по море.
- Третият приоритет е „Модерен град с удобни квартали“. Какви са предизвикателствата за изпълнението му?
- Целта е хармонично развитие на града, защото Варна не е само центърът. Идеята е всеки район да има свой облик, история, култура, самобитност. Да бъде по-чист и зелен. През изминалите 4 години поставихме началото – обновихме уличната инфраструктура в кварталите, изградихме нови детски и спортни площадки. След обновяването на централните булеварди продължаваме с ремонтите на малките улици и междублокови пространства, с изграждане на нови паркове и градинки, нови паркинги. Ремонтираме читалищата – за създаване на по-добри условия за развитие на местната самодейност. Ще развием проекта „Градинка в квартала“, който дава възможност на хората сами да облагородяват пространството около кооперациите си.
- Какви проекти ще бъдат реализирани в районите?
- Програмата ни е подробно разписана и ще бъде поетапно представяна пред хората. По-мащабните проекти са следните:
„Аспарухово“ – развитие на Аспаруховия парк – от моста до Карантината, с музей на открито до Аспаруховия вал; завършване на рибарското пристанище;
„Владислав Варненчик“ – пълно обновяване на „Кайсиева градина” – по подобие на IV микрорайон;
„Младост” – обновяване на уличната инфраструктура, нови зелени площи и зони за детски игри и спорт;
„Приморски“ – инфраструктурни ремонти в микрорайоните, завършване на спортните комплекси на ул. „Студентска“ и във „Виница”. Нови сгради на училища и детски градини;
„Виница“ – пълно обновяване на уличната инфраструктура;
„Одесос“ – приобщаване на археологията на ул. „Цар Симеон I“ и на Шишковата градинка, Международен конкурс за Дупката.
- „Свързан и достъпен град“ – как ще изпълните този приоритет?
- Целта е да осигурим качествена транспортна система, достъпна и безопасна среда за пешеходци и хора с увреждания, да насърчаваме ползването на обществения транспорт и колоезденето. Продължаваме с проектите за облекчаване на трафика в града. Част от по-мащабните проекти са: разширяване на бул. „Цар Освободител“; изграждане на бул. „Сливница“ до летището; завършване на кръстовището на ул. „Девня“ с бул. „Васил Левски“; изграждане на рампа за качване на АМ „Хемус“ – след пробива на бул. „Сливница“; пробив на ул. „Александър Рачински“ – към ул. „Антим I“; въвеждане на втори етап на синята зона; изграждане на нови паркинги, развитие на веломрежата на територията на целия град; доставка на 60 нови електробуса – за екологичен градски транспорт; програма за пътна безопасност – с нови пешеходни пътеки, светофари, достъпност за хората с увреждания; разширяване на безплатните интернет зони в града.
-„Варна – Град на вдъхновение“ – какво включвате в този приоритет?
- Варна е град, който заслужава да развива своята репутация на международна културна, спортна и младежка столица. Нашата амбиция е да създаваме условия, в които варненци да бъдат мотивирани да живеят, да работят, да се обучават и да инвестират тук. Да се вдъхновяват и да се гордеят със своя град. За целта работим за опазване на културно-историческото богатство, за развитие на културните пространства, за чист и зелен град. По-важните проекти са: обновяване на филиала на ДТ „Стоян Бъчваров“; продължаване работата по проекта за нова сграда на библиотеката; провеждане на международен конкурс за Дупката и превръщане на пространството в нова културна точка; превръщане на къщата на Антон Новак в музей на създателите на Морската градина; развитие на Варна като фестивална дестинация и увеличаване на посетителите.
Имаме амбицията Варна да продължи да бъде домакин на световни спортни състезания. Подкрепяме масовия спорт, изграждането на нови фитнес зони на открито. Предвиждаме изработване на Програма за озеленяване и залесяване във всички райони. Ще поставим началото на първия етап от проект за умен град – с изработване и поставяне на датчици срещу наводнение. Планираме и инициативи за намаляване използването на пластмаса. За по-чисти води ще завършим ПСОВ „Златни пясъци”. През последните 5 г. с обновяването на ПСОВ „Варна”, с новата канализационна помпена станция "Акациите", с тласкателите на "Св. Св. Константин и Елена" и дълбоководното заустване на отпадните води в курорта Златни пясъци, се подобри състоянието на морската вода. С пускането в експлоатация за следващия сезон на новата ПСОВ на Златните със сигурност проблемът с отпадните води във Варна ще бъде решен 100%.
Задачите са много, структурирали сме ги по приоритети. Имаме ясна визия и цел – да продължим развитието на града, да работим и да се гордеем с нашата Варна.
Пресцентър ГЕРБ
Автор: Владимир Николов
Напиши коментар
Култура
Здраве
Коментари