Съюзът на българските журналисти: Спрете гаврата с журналистиката
09 Юли, 2018,
23:57
Съюзът на българските журналисти (СБЖ) излезе с рядко срещана остра позиция по повод медийния закон на Делян Пеевски и накърняването на правата на българските журналисти през последните месеци. Гилдийната организация призова депутатите да "спрат с гаврата с българската журналистика"
"Управителният съвет на СБЖ изразява дълбоко възмущение от нарушаването правата на журналистите и свободата на словото, което особено зачести през последните месеци: уволнения, съкращения, неплащане на трудови възнаграждения, драстични нарушения на трудовото законодателство в национални и регионални медии", се казва в позицията.
Организацията напомня, че преди повече от година е внесла в парламентарната комисия по културата и медиите предложения за законодателни инициативи, които защитават журналистическата професия.
"Все още не сме получили отговор от българските законодатели за съдбата на нашите предложения, но вече станахме свидетели на прибързано приемане в Народното събрание на първо четене на законопроекта на Делян Пеевски и още трима депутати от ДПС за промени в Закона за задължителното депозиране на печатни и други произведения", пишат от СБЖ.
Журналистическата организация нарича медийния закон на Пеевски "безсмислен законопроект, който не показва ролята на властта при разпределянето на държавни и европейски средства за контролираните от нея медии, продължава да крие непазарното им кредитиране през банки, оставя на тъмно намесата на управляващите в рекламния пазар и разпространението на печата".
"Омерзени сме от наглостта на вносителите и безразличието на депутатите, които си затварят очите, че законопроектът се прокарва при явен конфликт на интереси в изгода на Делян Пеевски, не служат на обществения интерес и унижават журналистическата професия", се казва в позицията на СБЖ.
Медийният закон бе приет преди седмица на първо четене с подкрепата на ГЕРБ, ДПС и "Обединени патриоти". Гласуването бе явно предварително съгласувано, макар че проектът не е обсъждан в комисии. Той бе вкаран в пленарна зала по процедурата, според която всяка първа сряда на месеца опозицията има право да внася свое предложение.
Проектът предвижда всички собственици на медии да декларират информация за "всяко получено финансиране в предходната календарна година, неговия размер и основание, както и данни за лицето, предоставило финансирането". Вносителите правят уточнение, че "финансиране е всяко безвъзмездно получаване на парични средства или имущество..." Получените кредити няма да се декларират.
От текста е видно, че Пеевски се прицелва в медиите, които получават грантово финансиране, с които личната му групировка е във война от години. Освен това е известно, че и без това финансирането от фондации е публично, както на сайтовете на самите донорски организации, така и на Министерство на правосъдието. За другите начини на финансиране приетия на първо четене проект мълчи. Той не предвижда например декларирането на кредити, благодарение на които съществуват изданията на депутата.
Три дни след приемането на текстовете ДПС обяви, че ще ги разшири с банковите кредити, държавното и европейското финансиране.
По повод инициативата на Пеевски и гласуването в парламента Съюзът на българските журналисти цитира Йосиф Хербст: "Да се спасява страната е едно, а да се спасява правителството е друго. За спасяването на страната може да се пожертва едно правителство. За спасяването на което и да е правителство обаче не може и не бива да се жертва страната."
"Нима ще допуснем българската журналистика да бъде жертвения агнец на властта?", пита СБЖ и обявява, че информира Европейската и Международната организация на журналистите за проблемите в България.
Източник: mediapool.bg
Автор: СПЪТНИК
Напиши коментар
Култура
Здраве
Коментари