Пращат на съд управител на фирма, прегазил работник с трактор
23 Март, 2016,
15:03
Окръжната прокуратура в Добрич внесе в Добричкия окръжен съд обвинителния акт срещу управителя на „Българска ябълка“ ЕООД Петър В., обвинен в причиняване на смърт на работник.
Това съобщиха от пресслужбата на Апелативната прокуратура във Варна.
На 2 септември 2015 г. след проведен инструктаж в базата на „Българска ябълка“ ЕООД в село Езерец, Добричка област, подсъдимият Петър В., собственик и управител на фирмата, заедно с работника - 57-годишния Г.П.,отишли да жънат слънчоглед на нива в землището на селото, а след това и да раздробяват слънчогледови стъбла чрез монтирано на трактора устройство.
Петър В. се качил в кабината и с контактния ключ запалил трактора, без да изключи предавката или да провери дали се намира в неработещо положение.
Тежката машина тръгнала безконтролно напред и прегазила намиращия се пред предната лява гума работник, който пускал бензин към пусковия двигател. След прегазването подсъдимият заедно с други работници успели да извадят пострадалия Г.П. с помощта на повдигане на трактора с крик и с автомобил мъжът бил откаран в Спешния център в Шабла, където лекарите установили настъпилата вече смърт.
Назначената в хода на разследването на тежката трудова злополука съдебно-медицинска експертиза установила множество тежки травми по тялото на работника. Като причина за смъртта съдебните медици посочили механична асфикция, причинила бързата смърт на 57-годишния работник.
Инженерно-техническата експертиза установила проблеми в блокировката, теч на гориво и други неизправности на трактора, които имат преки и косвени връзки с трудовата злополука.
Експертизата по безопасност на труда – нарушения на Кодекса на труда и правилата за безопасност на труда.
Като смекчаващи вината обстоятелства на подсъдимия в обвинителния акт са посочени действията му за спасяването на пострадалия - от изваждането му под трактора до транспортирането му до болница, направените самопризнания, чистото съдебно минало и добри характеристични данни.
Предстои делото да бъде насрочено за разглеждане в Добричкия окръжен съд.
Снимка Спътник бг
Автор: СПЪТНИК
Напиши коментар
Култура
Здраве
Коментари