Инспектори от НАП пресякоха фиктивен износ на 13 тона кашкавал за Гърция
24 Февруари, 2016,
12:59
Звеното „Фискален контрол“ в НАП пресече опит за фиктивен износ на 13 тона имитиращ продукт с растителни мазнини.
При проверка на камион, превозващ фалшивия кашкавал, фискалните инспектори установяват, че има несъответствие между количеството на стоката, натоварена в автомобила и посоченото във фактурата и другите придружаващи документи.
Оказва се, че от камиона липсват 13 тона от продукта, който по документи е описан като български кашкавал на стойност 110 000 евро. Продукцията била предназначена за Гърция
След като установяват несъответствие между декларираните и действителните количества от фалшивия кашкавал, инспекторите извършват допълнителни проверки и откриват скрити документи, в които са посочени реалните количества на превозваната стока.
В тези книжа са описани и реалните фирми получатели на продукцията, които се различават от посочените в официалните документи, представени на инспекторите от „Фискален контрол“ при проверката. Освен това стоката в тези скрити документи е посочена като продукт с растителни мазнини.
Инспекторите на „Фискален контрол“ продължават работата си, иззели са стоката и са уведомили Българската агенция по безопасност на храните. Със случая са запознати и органите на досъдебното производство и Прокуратурата.
Фиктивният износ е една от най-често срещаните схеми за измами с ДДС. При нея търговец изнася стоката само „по документи“, като в същото време ползва данъчен кредит. Междувременно продуктите се реализират на вътрешния пазар, обикновено без платежни документи и в хазната не се внасят дължимите данъци
От началото на 2016 г. фискалните агенти на НАП са извършили 43 847 проверки на транспортни средства, като на 11 743 са поставени технически средства за контрол. В резултат на извършените контролни действия са наложени 173 обезпечения, за да се избегне отклонение от облагане, допълват от НАП.
Агенцията по храните дари 240 килограма конфискувано пилешко месо, годно за употреба и в срок на годност, на социалния патронаж, който обслужва общо 470 души в районите „Вл. Варненчик“ и „Младост“ във Варна.
Инициативата е съвместна между д-р Златина Димова, директор на Областната дирекция по безопасност на храните във Варна и кмета на район „Вл. Варненчик“ Николай Костадинов, съобщиха от общината. Пилешкото е част от откритото преди дни в нелегална танжорна до Зеленчуковата борса в града. Общото количество е 2 тона.
Автор: Юлия Кунева
Напиши коментар
Култура
Здраве
Коментари