8 години ще се борим с щетите от екокатастрофата в р. Марица
26 Януари, 2020,
20:25
8 години ще са необходими да се възстанови популацията на някои видове риби в река Марица след вчерашното замърсяване от отпадните води на пазарджишка фирма. Това заяви Генади Алтънов, член на управителния съвет на риболовно сдружение "Олимпик", цитиран от Марица. По думите му и днес изплуват умрели риби, а рибарите все още хвърлят въдици край отровения участък на водоема.
В реката има големи риби като черни мрени и кефали. Мрените са дълги 20-25 см, кефалите - 45-50. За да стигнат от хайверно зърно до тези размери, са им необходими поне 8 години, посочи риболовният спец. Преди да се възстанови Марица в този участък, ще мине страшно много време, убеден е Алтънов.
Това, което се случи вчера, е рецидив. Последният случай със замърсяване на Марица беше през септември миналата година. Назад във времето има множество подобни кризисни ситуации. Това трябва да се спре незабавно, защото реката се полза не само за риболов, но и за водоснабдяване и земеделски нужди, алармира Алтънов.
Решението според него е отпадните води от предприятията в индустриалната зона на Пазарджик да не се заустват в реката, а да отиват в пречиствателни инсталации.
Припомняме ви, че вчера сутрин в РИОСВ-Пазарджик бе получен сигнал, че умряла риба е изплувала от водите на река Марица в участъка между Стамболийски и Цалапица.
Директорът на инспекцията Костадин Гешев съобщи, че сигналът е подаден на тел. 112 и веднага е сформиран проверяващ екип съвместно с „Басейнова дирекция“ и Изпълнителната агенция по околната среда и водите.
Установен е източникът на замърсяването – това е пазарджишката фирма „Екоинвест“, която преработва пластмаса. Възможно е да има и други замърсители, посочи Гешев. Замърсяването идва от поречието на река Пишманка, затова се вземат проби от водата, за да се установи само от една ли е фирмата замърсител.
Първоначалните данни сочат, че рибата е умряла заради изпускането във водата на т. нар. мленки от пластмаса. Това са неразтворими вещества от пластмасата, които отиват във водата заради неправилна работа на пречиствателните съоръжения, обясни директорът на екоинспекцията в Пазарджик.
За случая са уведомени районната прокуратура и дирекцията на МВР в Пазарджик. Води се досъдебно производство.
Областният управител Дани Каназирева заедно с представители от всички институции извърши спешна проверка на мястото и предупреди населението да не консумира риба и да не ползва вода от реката в района на замърсяването.
От ВиК посочиха, че се взимат постоянно проби на водата, която ще изследват в сертифицираната лаборатория съвместно с РЗИ.
Автор: Атанас Георгиев
Напиши коментар
Култура
Здраве
Коментари